Dice. Zlín. Svět.

Festival Jeden svět Zlín 2017

Přišel nový rok a s ním i přípravy dalšího ročníku festivalu Jeden svět ve Zlíně. Ten loňský a první byl úspěšný, a tak jsme se rozhodli pustit se do toho znovu. I letos vám přestavíme kvalitní dokumentární snímky z oblasti lidských práv. Za pomoci zajímavých řečníků vás vtáhneme do diskuzí o aktuálních tématech. Necháme vás nahlédnout pod pokličku problémů, které hýbou současným světem. A dáme vám prostor vyjádřit vlastní názor, nebo se v problematice alespoň zorientovat.

Jak to bude vypadat?

Jeden svět Zlín 2017 bude probíhat od 5. do 8. dubna v Alternativě – kulturním institutu Zlín. Tématem letošního ročníku festivalu je Umění spolupráce, kterým chce Jeden svět připomenout hodnotu společného úsilí a sdílení. Spolupráce anebo naopak její absence se tak prolíná všemi snímky. My vám během čtyř festivalových dnů promítneme celkem 9 dokumentárních filmů. Každý z nich zasazuje do trochu jiného kontextu otázku lidských práv – v některých případech se jedná o politické kauzy, v jiných o válečné konflikty nebo společenská tabu. Po projekcích přijdou na řadu debaty s lidmi, kteří mají k tématům snímků co říct a jsou s jejich problematikou určitým způsobem spjati. Tento program se bude odehrávat vždy v podvečerních hodinách. Dopolední projekce budou určené školám.

Na co se už teď těšit?

Abychom vás naladili na tu správnou vlnu Jednoho světa, připravujeme taky doprovodný program. Už 14. února proběhne jeho první část – promítání dokumentu Švédská teorie lásky v baru Nový svět ve Zlíně. O měsíc a něco později, 22. března, spojíme síly s Vodou pro všechny – novým projektem Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati. To bude Den vody a my znovu uspořádáme promítání. Poslední doprovodná akce před samotným festivalem proběhne 28. března. V Novém světě vám povypráví svůj příběh muž, pro kterého nebyl invalidní vozík překážkou a který se skupinou studentů podnikl výstup indickými Himalájemi. Jeho povídání opět doprovodí promítání dokumentu.

Kdo za tím vším stojí?

Hlavním organizátorem festivalu Jeden svět je nezisková organizace Člověk v tísni, která tuto akci připravuje již 19 let. Festival vždy začíná v Praze (letos proběhne v termínu od 6. do 15. března) a následně se přesouvá do dalších míst. Letos takto navštíví kromě Prahy celkem 32 měst České republiky.

Ve Zlíně je pořadatelem Jednoho světa právě Asociace DICE. Skrze organizaci této akce chceme jednak obohatit kulturní prostředí Zlína, ale hlavně seznámit návštěvníky festivalu s problémy, které se nás více, či méně, týkají a o těchto tématech rozpoutat diskuzi. Věříme, že je důležité dozvídat se více o skutečnostech, v jejichž bezprostřední blízkosti žijeme, jen je třeba na první pohled nevidíme. A zároveň si uvědomovat i ty vzdálenější a přiblížit se jim aspoň prostřednictvím filmu.

Konkrétní program festivalu vám budeme prozrazovat postupně. Aby vám nic neuniklo, sledujte tuto stránku, případně na stránkách Jednoho světa nebo nám dejte lajk na Facebooku .

IMG_0005


< zpět

Comment(0)